Mesto Mombasa Keňa

Mombasa je druhé najväčšie mesto Kene, ktoré leží na pobreží Indického oceánu, s významným prístavom a medzinárodným letiskom. Mesto je tiež centrum pobrežného turistického ruchu a ústredím okresu Mombasa.

Oplatí sa vidieť

 • Fort Jesus – táto pevnosť na pobreží Kene je asi najpopulárnejšia atrakcia v Mombase. Tento monumentálny architektonický výtvor bol postavený v 16. Storočí Portugalcami.
 • Hinduistické chrámy patria k mnohým symbolom kultúrnej rozmanitosti a sú častým cieľom turistov.
 • „Kly Mombasy“ – tieto kly sú symbolom Mombasy a nachádzajú sa pri vstupe do centra mesta. Boli postavené na počesť návštevy kráľovnej Alžbety v roku 1952.
 • Staré mesto – táto časť pripomína obdobie silného vplyvu arabskej kultúry na mesto, predovšetkým v architektúre a jazyku. Staré mesto najlepšie preskúmate pešo, pretože ulice sú moc úzke na to, aby sa do nich zmestilo viac áut. Kompletnú prehliadku zvládnete za jeden deň.
 • Mamba Village – najväčšia krokodília farma vo Východnej Afrike s množstvom sprievodných atrakcií pre návštevníkov.

Počasie

Mombasa má teplú, tropickú klímu, leží totiž neďaleko od rovníku, čo spôsobuje, že počasie sa mení počas roka len málo. Množstvo zrážok záleží na ročnom období. Najdaždivejšie mesiace sú Apríl a Máj, naopak v Januári a Februári sú zrážky najmenšie.


jan feb mar apr máj jún júl aug sep okt nov dec
Denná teplota  32 32.3 32.6 31 31.2 29.3 28.4 27.7 28.8 29.6 30.6 31.6
Nočná teplota 23.2 23.6 24.2 23.9 22.7 21.3 20.4 20.3 20.8 22.0 23.1 23.3
Zrážky (mm) 33 15 56 163 240 80 70 66 72 97 92 75

Doprava

Do Mombasy sa možno dostať lietadlom, v meste sa totiž nachádza medzinárodné letisko Moi (MBA), a vlakom alebo autobusom z hlavného mesta Kene - Nairobi.

Letecky

Medzinárodné letisko Moi - je mále letisko, má len 4 haly a 2 vzletové dráhy. Momentálne až približne 24 leteckých spoločností lieta do Mombasy vrátane Jetlink, Air Kenya alebo Fly 540. Z Mombasy lietajú linky priamo až do 22 miest po celom svete.

Vlakom

Vlaky z hlavného mesta Niarobi do Mombasy odchádzajú tri krát do týždňa (Pondelok, Streda, Piatok), tak isto ako opačným smerom z Mombasy do Nairobi (Nedeľa, Utorok, Štvrtok). Výhoda cesty vlakom je, že máte možnosť pozorovať krajinu.

Autom

Cestovať do Mombasy autom sa neodporúča, pokiaľ nemáte so sebou skúseného miestneho sprievodcu. Na mieste sa však dá prenajať auto.

Autobusom

Mnoho autobusových spoločností Vás zvezie z Nairobi do Mombasy a opačne, zaraďujú sa medzi ne napr. Coast Bus, Crown Bus alebo Mash Cool.

Loďou

V Mombase sa nachádza aj medzinárodný prístav, v ktorom často kotvia výletné lode z celého sveta.

Verejná doprava

Taxíky nájdete v meste pomerne často. Okrem nich sú typickými dopravnými prostriedkami v meste Matatu (minibus) a boda boda (taxi bicykel).

Ubytovanie

Hotely

Mombasa ponúka pomerne dobrý výber hotelov, od lacných až po rezorty spĺňajúce aj nároky náročných klientov.

 • Kenya Bay Beach Hotel
 • Sentido Palm Beach Hotel
 • Diani Reef Beach Resort & Spa Mombasa
 • Nyali Beach Resort
 • Ponuku hotelov v Mombase nájdete na tejto webovej stránke.

Hostely

Aj zopár hostelov ponúkajúcich najlacnejšie ubytovanie vhodné predovšetkým pre študentov v Mombase nájdete.

 • The Beach Africa
 • Backpackers Hostel Kenya
 • Ponuku hostelov v Mombase nájdete na tejto webovej stránke.