Mesto Nairobi Keňa

Nairobi je hlavné a zároveň najväčšie mesto Kene. Názov Nairobi pochádza z masajského výrazu „Enkare Nyirobi“, čo znamená „miesto studených vôd“. S populáciou okolo 3 miliónov je Nairobi 12. najväčšie mesto v Afrike. Mesto sa v súčasnosti zaraďuje medzi hlavné politické, obchodné a finančné centrá, v ktorom sídlia tisíce afrických a vyše sto medzinárodných spoločností.

Oplatí sa vidieť

 • Národný park Nairobi - predtým slúžil ako vojenský tábor a neskôr ako pastviny pre dobytok somálskych pastierov. Systematickým procesom rozvoja sa tu vybudovali siete ciest a vodných hrádzí o dĺžke 36 km. V tejto rezervácií sa nachádzajú 4 druhy z tzv. „piatich veľkých zvierat“ a to levy, nosorožce, leopardy a byvoly. Samozrejme že sa tu vyskytujú i zebry, antilopy, gepardy a mnoho druhov vtáctva. Zvláštnosťou parku je nosorožec ostrorohý, ktorý sa už nikde inde nevyskytuje a práve tu môžete vidieť posledných 40 kusov.
 • Národné múzeum – toto múzeum vystavuje mnoho rôznych zbierok, medzi inými aj zaprášené pozostatky najstarších predkov ľudstva a vypchaté divoké zvieratá.
 • Záhrady Uhuru - v záhradách sa nachádza najväčší pomník boja za nezávislosť, ktorý je postavený na mieste, kde bola vyhlásená nezávislosť Kene v roku 1963. Okrem toho záhrady ponúkajú aj plnohodnotný botanický zážitok.
 • Bomas - turistická dedina, ktorá zobrazuje tradičné obydlia a dedinky mnohých kmeňov Kene. Cieľom tohto projektu je ochrániť, zachovať a prezentovať bohaté a rôznorodé kultúrne dedičstvo kmeňových spoločenstiev.
 • The David Sheldrick Elephant Sanctuary - útočisko pre osirelé slony a nosorožce založené v roku 1977, ktoré hrá dôležitú úlohu pri ochrane prírody.

Počasie

Vo výške 1800 metrov nad morom si Nairobi užíva miernu klímu. Nadmorská výška spôsobuje, že niekedy, predovšetkým v období júna a júla, sú večery chladné, s teplotou len okolo 10 °C. Najslnečnejšie a najteplejšie obdobie je počas mesiacov od decembra do marca, kedy sa teploty pohybujú okolo 25 °C.


jan feb mar apr máj jún júl aug sep okt nov dec
Denná teplota 24.5 25.6 25.6 24.1 22.6 21.5 20.6 21.4 23.7 24.7 23.1 23.4
Nočná teplota 11.5 11.6 13.1 14 13.2 11 10.1 10.2 10.5 12.5 13.1 12.6
Zrážky (mm) 64.1 56.5 92.8 219.4 176.6 35 17.5 23.5 28.3 55.3 154.2 101

Doprava

Letecky

V Nairobi sa nachádza najväčšie letisko v Centrálnej a Východnej Afrike - Jomo Kenyatta International Airport. V roku 2008 prepravilo viac než 4,9 milióna medzinárodných pasažierov cestujúcich za prírodnými atrakciami a do iných miest východnej Afriky. Okrem Jomo International Airport sa v Nairobi nachádza menšie letisko Wilson Airport, ktoré uskutočňuje predovšetkým miestne lety v rámci Kene a do iných afrických destinácií.

Vlakom

Nairobi bolo založené ako železničná stanica a spoločnosť Kenya Railways (KR) má stále svoje hlavné sídlo na hlavnej stanici v Nairobi. Pravidelná linka premáva z Mombasy, cez Nairobi, do Kampaly. Niekoľko ranných a večerných vlakov spája centrum Nairobi s okolitými štvrťami a predmestiami.

Taxíkom

V meste operuje viacero taxi spoločností, ktoré majú svoje stanoviská vo väčšine mestských častí. V porovnaní s autobusmi a minibusmi sú drahšie, ale sú určite bezpečnejšie a pohodlnejšie. Parkujú hlavne pred hotelmi, obchodnými centrami a v centre mesta.

Autobusom

Autobusy sa za posledné roky stali bežným spôsobom prepravy v rámci mesta. Tri spoločnosti prevádzkujú autobusovú prepravu v Nairobi, okrem tradičnej Kenya Bus Service (KBS) sú to Citi Hoppa a Double M. Medzimestskú autobusovú dopravu zabezpečujú spoločnosti ako Easy Coach, Akamba, Crown Bus,Coast Bus, Modern Coast, Eldoret Express a iné.

Matatu (minibusom)

Matatu sú najbežnejším spôsobom verejnej dopravy v Nairobi a sú to súkromne spravované minibusy, ktoré majú 14 alebo 24 sedadiel. Sú označené číslami, ktoré sú rozlíšené podľa cieľových destinácií. Matatu sú ale notoricky známe pre svoju nízku bezpečnosť, ktorá pramení z preľudnenosti a bezohľadnej jazdy vodičov. Kvôli veľkej konkurencii sú mnohé matatus vybavené kvalitným stereo systémom a obrazovkami, aby prilákali viac zákazníkov.

Ubytovanie

Hotely

Nairobi sa za posledné roky stalo vyhľadávanou turistickou lokalitou a ponúka veľký výber hotelov v rôznych cenových kategóriách, od jednoduchých ubytovacích zariadení až po luxusné rezorty spĺňajúce očakávania aj tých najnáročnejších zákazníkov.

 • Nairobi Serena Hotel
 • Nairobi Safari Club
 • Fairmont Norfolk Hotel
 • Fairview Hotel
 • Ponuku hotelov v Mombase nájdete na tejto webovej stránke.

Hostely

V hlavnom meste Kene má svoje sídlo aj niekoľko hostelov, ktoré ponúkajú najlacnejšie ubytovanie v Nairobi.

 • Wildebeest Camp
 • Nairobi International Youth Hostel
 • Khweza B&B Nairobi
 • Ponuku hostelov nájdete na tejto webovej stránke.