Informácie o Safari

Sprievodca

Safari sa robia vždy v sprievode skúseného domorodého sprievodcu, ktorý môže byť aj Váš šofér, pre ktorého je profesionálnou cťou ukázať Vám všetko, čo prírodné rezervácie ponúkajú, poskytnúť Vám informácie o voľne žijúcich zvieratách, spôsobe ich života a výskytu, ktoré môžete uvidieť z prekvapujúcej blízkosti.

Ubytovanie na Safari

Kempy alebo lodže sú umiestnené v oázach zelene a často pripomínajú botanickú záhradu s výhľadom na hory, rieku alebo jazero. Chatky alebo stany sú vybavené jednoducho a turisticky s posteľou so sieťkou proti moskytom, sociálnym zariadením (sprcha a WC) a terasou so stoličkami. V strede lodže býva otvorená romantická reštaurácia, bar a ohnisko na grilovanie.

Na koľko dní ísť?

Safari môže byť od jednodňového, kedy ráno odchádzate z hotela a večer sa doňho vraciate až po dvojtýždňové. Keďže mnoho zvierat najmä dravcov je vidieť len pri zotmení a skoro ráno, odporúča sa isť minimálne na 2 dňové safari s aspoň jedným prenocovaním v lodži. Optimálne safari je 3-7 dňové s návštevou viacerých národných parkov, pretože v každom národnom parku je zvýšený výskyt len určitých druhov zvery a vy si určite budete chcieť priviezť domov fotky naozaj všetkých známych afrických zvierat, minimálne tzv. Big Five.

Big Five

K veľkej päťke afrických zvierat patria: byvol, slon, lev, leopard a nosorožec. Okrem nich môžete na safari vidieť aj nasledovné zvieratá: zebra, žirafa, antilopa, hroch, gepard, hyena, sup, orol, korytnačka, opica, sviňa bradavičnatá, pakôň a rôzne druhy antilop: impala, oryx, eland, springbok, buvolec, nyala, kudu, oryx, reedbuck, waterbuck-vodárka. Najväčší výskyt zvery je počas migrácie zvierat v dažďových obdobiach kedy sa sťahujú do širokých oblastí zozelenevšej savany z posledných zelených oblastí kde ešte mali obživu v obdobiach sucha, napríklad pri jazerách a horách s riekami (Kilimandžáro). Nebojte sa isť na safari práve v období dažďov. Príroda si vydýchne a zozelenie a zvieratá majú roztomilé mláďatá. V období sucha je savana vyprahnutá, prašná a šedá.

Masai

Súčasťou safari (iba v Keni a Tanzánii) môže byť aj návšteva pravej domorodej masajskej dediny. Fotogenickí a tradične oblečení a vyzdobení Masajovia žijú ešte stále pôvodným spôsobom života v malých kruhových osadách s 30-40 hlinenými domčekmi a venujú sa chovu dobytka. Ak navštívite dedinku zaspievajú vám a zatancujú typický masajský tanec s vysokým výskokom a ponúknu svoje výrobky, ozdoby, kópie a štíty. Za návštevu sa platí. Treba sa dohodnúť dopredu s náčelníkom osady.

Čas v Afrike alebo „pole pole“ (pomaly pomaly)

Čas plynie v Afrike pomalšie ako v Európe. Bude sa Vám zdať že deň má aspoň 30 hodín a rýchlo si zvyknete na spomalenie. Aj zvieratá na safari sa Vám budú zdať že sa pohybujú v spomalenom zábere, ale pri 40 °C je to asi prirodzené. Európania sa stále niekam ženú a ponáhľajú a všetko musia mať rýchlo a ihneď. Ale takto to v Afrike nie je. Zmierte sa s tým že Afričania nemajú problém s ničím „hakuna matata“ a vedia že každý problém sa už nejako vyrieši. Buďte pripravený a zhovievavý ak Vám čašník neprinesie objednané nápoje v správnych počtoch. Usmeje sa a na druhý krát sa určite trafí. Až keď sa vrátite domov zistíte že sa dá žiť aj pomalšie aj šťastnejšie a budete udivený nad tým kam sa všetci ponáhľajú.

Čas v Afrike alebo „pole pole“ (pomaly pomaly)

Čas plynie v Afrike pomalšie ako v Európe. Bude sa Vám zdať že deň má aspoň 30 hodín a rýchlo si zvyknete na spomalenie. Aj zvieratá na safari sa Vám budú zdať že sa pohybujú v spomalenom zábere, ale pri 40 °C je to asi prirodzené. Európania sa stále niekam ženú a ponáhľajú a všetko musia mať rýchlo a ihneď. Ale takto to v Afrike nie je. Zmierte sa s tým že Afričania nemajú problém s ničím „hakuna matata“ a vedia že každý problém sa už nejako vyrieši. Buďte pripravený a zhovievavý ak Vám čašník neprinesie objednané nápoje v správnych počtoch. Usmeje sa a na druhý krát sa určite trafí. Až keď sa vrátite domov zistíte že sa dá žiť aj pomalšie aj šťastnejšie a budete udivený nad tým kam sa všetci ponáhľajú.

Oblečenie

Pri mori odporúčame ľahké letné oblečenie. Na večere v hoteloch sa vyžaduje klasické večerné oblečenie, pre pána dlhé nohavice a košeľa alebo tríčko a topánky, pre dámy šaty. Safari parky sa nachádzajú v suchých kontinentálnych oblastiach kde je cez deň veľmi teplo a v noci chladnejšie. Pripravte si preto na večer dlhé (safari) nohavice a ľahký sveter. Odporúčame pokrývku hlavy najlepšie safari klobúk s vetraním. Farba oblečenia safari kaki, pretože cesty môžu byť prašné a biele oblečenie za za jeden deň zmení na safari farbu. Na nohy odporúčame pevné topánky alebo tenisky. Zíde sa Vám aj baterka sa zíde pretože v safari lodžiach sa elektrika môže vypínať po 22:00 hodine.

Komáre a malária

Komáre sa vyskytujú po západe slnka. Ich výskyt je na safari ale zriedkavý pretože savana je suchý kraj vo výške okolo 1.000 m, v noci je chladne a to komáre nemajú radi. Vezmite si ale pre istotu spray proti komárom, najlepšie taký do tropických krajín. Takisto Vás oblečenie s dlhými nohavicami a svetrom chráni pred komármi a v posteli je to mosketiera nad posteľou.

Safari Vám umožní spoznať krásu a romantiku divočiny v africkej savane. Autentický a fascinujúci slobodný raj zvierat ktorý je práve v rozsiahlych národných parkoch Kene, Tanzánie, Namíbie, Južnej Afriky a Botswany najväčší, najbohatší a bohužiaľ na našej zemi aj posledný. Posledné nedotknuté miesta zeme uchránené od negatívneho vplyvu človeka, také aké boli pred 1000, 10.000 a 100.000 rokmi.

Tešíme sa na Vás! Jambo Rafiki!

Andrej Maťko
riaditeľ spoločnosti Settour Slovakia